A kutya hzillat. Hrom f rszbl ll, gymint: fej, trzs s vgtagok. Ha ezen rszek brmelyikt a kutybl elvesszk, akkor a kutya elromlik, s tbb sem nem szalad, sem nem ugat, egyltaln nem mkdik tovbb.
Klnfle kutyk vannak, gymint: pulikutya, komondor, vizsla, agr, szentbernthegyi, jfundlandi kutya, leb, kis girhes, nagy dg, mopszli, nyakszli, vont shgr, kis kutya, nagy kutya, tarka kutya, Saj kutym. (A kutyuskm az nem kutya, hanem, amint egy igen kivl termszettuds fldertette, egy n.)
A kutya igen h llat. Ha a gazdja megrgja, akkor meglapul, s nyalogatja a cipjt. Ha pedig meghal a gazdja, akkor a kutya nagyon szomor lesz, st van olyan kutya is, amelyik a gazdja halla utn nem eszik, nem ugat, lefekszik, s is meghal, nem gy, mint pldul a zsebra, amely a gazdja halla utn is kznys ketyegssel jr tovbb, amirt is a zsebra egy htlen kutya.
A kutya rmnek az ltal ad kifejezst, hogy a farkt csvlja. Ha pedig a farkt levgjk, akkor a fejt csvlja.
A kutya valamennyi llat kzt a legrtelmesebb. Igen tanulkony, pldul rvid nhny esztends fradozs utn mr megrti a sajt nevt, s ha azt hangosan kiltjk, a kutya dhsen ugatni kezd, ami azt jelenti, hogy hagyjk mr bkn. De a kutya nemcsak szellemileg fejlett, hanem lelkileg is, nmelyik annyira mly llek, hogy emlkeztet a lrai kltkre, ugyanis ezek a klti lelk kutyk, ha feljn a hold, s az g tetejn szpen ragyog, szintn ugatni kezdenek.
A kutynak veszedelmes betegsge a veszettsg, ami igen ragads nyavalya, az ember is megkaphatja, s haraps ltal terjed, mgpedig gy, hogy vagy a veszett kutya harap meg egy embert, vagy a veszett ember harapja meg a kutyt.
A kutynak a veszettsgen kvl legfbb ellensge a sintr. Ez egy olyan riember, aki drtkarikval jr az utcn, s ha meglt egy kutyt, utnaszalad, a drtot a nyakba veti, s elkezdi a kutyt hzni, mire a kutya gazdja pedig kt pofont ad a sintrnek, a gazdt a rendr flrja, s utcai botrny miatt fizet hsz korona brsgot. A brsg lefizetsnek napjn a gazda a kutynak t flemmet ad s kt rgst, mikor pedig a gazda ebd utn elmegy a kvhzba feketzni, a felesge gynevezett vigasz-cvikipuszit ad a kutynak, ami, ha reg s csnya az asszony, mg csak fokozza s betetzi a szegny kutya szenvedseit.
A veszettsg ellen Pasteur nev francia orvos kitn szrumot tallt fl, de a sintr s a cvikipuszi ellen sem tudott mg semmit kitallni. A veszettsgen kvl mg nagy baja a kutynak az elveszettsg, ami ellen az aprhirdetsek, s a megtall fejre kitztt ill jutalomszolgl.
A kutyrl szl eme tanulmny keretein bell meg kell mg emlkeznnk az ebzrlatrl, amit plaktokon tesznek kzhrr a vrosban. A plaktok arra valk, hogy azt a kutyk elolvassk, s pontosan betartsk. Azrt helyezik el rendszerint az utcasarkokon.
A kutyt hzrzsre, a szoba bepiszktsra, msok zavarsra, a hzir s hzmester bosszantsra hasznljk, teht igen hasznos llat, csontjbl rongyot ksztenek, hst vrostromok alkalmval eszik. |