Bizonyos kutyafajták képesek órákkal a közelgő epilepsziás roham előtt felismerni a bajt. Így időben tudják figyelmeztetni gazdájukat. Az amerikai Neurology című egészségügyi szakmai lapban megjelent cikkből kiderül, hogy az ember legrégibb barátja, a kutya képes arra, hogy segítsen beteg gazdájának felkészülni a várható rohamra.
A calgary-i egyetem kutatói 122 család körében végeztek felméréseket. A tanulmányból kiderül, hogy főleg a nagy testű kutyák (golden retriever, rottweiler, német juhász) képesek arra, hogy előre jelezzék az epilepsziás rohamot. A kísérletbe olyan családokat vontak be, ahol a gyereknek minimum egy rohama volt havonta, és a kutya már legalább egy éve lakott velük közös fedél alatt. A vizsgálatban résztvevő negyvenöt családból húsz arról számolt be, hogy a kutya reagál a gyerek rosszullétére. Az esetek felében a kutya szinte figyelmeztette a gyereket vagy szüleit a közelgő epilepsziás görcsre, de a többiek is a roham alatt, vagy közvetlenül utána másként viselkedtek, mint egyébként.
Egyes kutyáknál nem csak a figyelmeztető, de a védő ösztönt is kiváltja a roham. Egy spicckeverék például nem engedte fölkelni a székből a család gyermekét, amikor megérezte, hogy arra rövidesen rájön a roham. Egy akita fajtájú kutya elterelt egy kislányt a lépcső közeléből, mivel érezte a roham közeledtét. Egy rottweiler pedig nyalogatni kezdte egy eszméletlenné vált gyerek lábát, ami a jelek szerint lerövidíti az epilepsziás rohamot.
Számos gyógyszer szedésével a betegek túlnyomó része tünetmentessé válik. Mintegy 25 százalékuk esetében azonban egyetlen orvosság sem válik be. Ők továbbra is szenvednek a váratlanul rájuk törő rohamtól. A tudósoknak egyelőre nem sikerült kideríteniük, hogy hogyan képesek megérezni a kutyák a roham közeledtét. Lehetséges, hogy akkor érezik meg a változást, amikor megnyalják a gyerek, vagy gazdájuk arcát. A beteg mozgásából, vagy izzadásából is felismerhető lehet a roham. Mivel a kutyák minden esetben igyekeztek védelmezni a gyereket, a tudósok úgy vélik, hogy a kutyatartás megkönnyítheti az epilepsziás gyereket nevelő családok életét. |